Teknoloji Test Edilmiş Ürünler

Wifi Teknolojisi Bitiyor mu?

Modern dünyada üç çizgisinin üçü de yanarken görülmedi mi iç huzursuzluğa neden olan Wi-Fi, yani kablosuz internet, gelecekte insan beyninin unuttuğu teknoloji çöplüğünde kendine yer bulabilir. Uzmanlara göre bunun üç nedeni var:

  1. Sınırsız İnternet Paketleri

Telekomünikasyon Operatörlerin genişlettiği internet paketlerinin sonucunda aman internetim biter wifi’ye bağlanayım sözcüğü azalıyor.Bu da wifi bulunan Stadyumlar , Havaalanları gibi yerlerde de wifiye bağlanan  sayının azaldığının göstergeleridir.

     2.LTE teknolojisi

Türkiye’de 4,5G teknolojisiyle giren yüksek hızlı mobil internet LTE, 2G ya da 3G gibi bağlantıların aksine, tamamen IP bazlı. Evlerimizde kullandığımız kablosuz internet yani IP tabanlı bağlantının yapabildiği her şeyi yapabilen LTE, 3G’ye oranla yaklaşık 10 kat internet hızı sağlıyor.

Son 10 yılda garaj kapısının açılması, telsiz telefonlar ve bebek monitörlerinde kullanılan LTE-U, bugün oyun konsolları, akıllı telefonlar ve laptoplarda da kullanılmaya başlandı. LTE-U teknolojisine bağlanmak için herhangi bir kullanıcı ve adına da gerek yok.

Donanım sağlayıcısı ve ürün geliştirici firma SpiderCloud Wireless‘ın Yönetim Kurulu Başkanı Amit Jain, gelecekte 17 bin metrekarelik bir alan için 80 yerine 24 internet erişim noktasının yeterli olacağını söylüyor.

    3.CBRS

Yüksek çözünürlükte filmi 1 sn’den daha az sürede hızlıca indirmeyi sağlayan 5G teknolojisidir.Hal böyle olunca wifi yerine telefon operatörleri daha tercih edilir olucak.

 

Yorum bırakın